بعد از گذشت ۱۳۷۷ سال هنوز هم عزاداری چرا؟؟؟

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

طلایه داران فردا : شاید برای شما هم این سؤال پیش آمده باشد که چرا بعد از گذشت ۱۳۷۷ سال از واقعه کربلا هنوزماشیعیان برای امام حسین (ع) مجالس عزاداری برپا می کنیم.

آیا امام حسین(ع) به این عزاداری ها و گریه های ما نعوذ بالله نیازمند هستندو منتظر هستندکه هر سال با فرارسیدن ماه محرم ما برایشان عزاداری کنیم ؟ یا اینکه ما به این عزاداری ها نیازمندیم واین عزاداری ها و مجالس گرفتن ها قرار است در ما اثری بگذارد؟

در جواب باید بگوییم که اولاََ : این سؤالات بسیار سؤالات مبارکی است زیرا با طرح این سؤالات و جواب گرفتن از آنها، بنیان های معرفتی انسان نسبت به مسایل اسلامی و مؤلفه های فرهنگی شیعی تقویت می شود ودر پرتو این پشتوانه های نظری، ایمان آدمی نیز تعالی می یابد زیرا ایمان بر پایه معرفت و شناخت است.

و ثانیاََ جواب اصلی : واقعه کربلا سکه ای دو روست یک روی آن سیاه و ظلمانی که در آن جنایات جانیان ابن زیادها و یزیدهای زمان خودنمایی میکند ودر این صفحه یزید پیروز و غالب, امام حسین(ع) و اصحابشان مغلوب و مظلوم هستند که متاسفانه ما بیشتر با نگاه به این صفحه واقعه کربلا را میشناسیم
اما در حقیقت صفحه دیگری هم وجود دارد که در آن صفحه, قهرمان و پیروز امام حسین ( ع) است چرا که اگه اینطور نباشد قیام کربلا لغو و بیهوده می باشد در این صفحه که کمتر مورد مطالعه قرار گرفته درس هایی نهفته است که اگر کسی پای این درس ها بنشیندو زانوی تلمّذ بزند، می تواند با گذراندن تاریخ کربلا انسانی سازنده و اثر گذاری شود.

درس هایی مانند : عدالتخواهی ، کرامت ، غیرت ، نبرد با ظلم و ظالم ، آزادی خواهی ، انسانیت ، عزت نفس و شناختن جبهه حق و باطل

حال اگر بدانیم که مجالس عزاداری می تواند مدرسه ای برای خود سازی و سرباز سازی امام زمان (عج) باشد با نشستن در این مجالس و گرفتن معارف بلند عاشورا،درعین بازگوکردن مصائب اهل بیت(ع) می تواند درسی برای منتظران باشد که نکند اماممان ظاهر شوند و ما هم مثل اهل کوفه….

در نتیجه اگر نگاهی کامل به واقعه کربلا داشته باشیم و  در رثای یک قهرمان گریه و عزاداری کنیم قطعاََ روحیات و دوست داشتنی های آن قهرمان در روح ما رسوخ می کند.

ودر پایان : حضرت رسول اکرم (ص) می فرمایند : إنَّ لِقَتلِ الحُسَینِ حَرارَهً فی قُلوبِ المُؤمِنینَ لاتَبرُدُ أبَدا

شهادت حسین سلام الله علیه آتشى در دل مؤمنان درانداخته است که هرگز سرد نخواهد شد .

مستدرک الوسائل : ج ۱۰ ، ص ۳۱۸ / دانشنامه امام حسین : ج۱۰، ص ۳۲

وهمچنین دعایی از طرف امام صادق(ع) در حق شما عزاداران : قال الصادق علیه السّلام: رحم اللَّه شیعتنا خلقوا من فاضل طینتنا و عجنوا بماء ولایتنا یحزنون لحزننا و یفرحون لفرحنا.امام صادق علیه السلام فرمود: خدا رحمت کند شیعیان ما را که از زیادى گل ما بوجود آمده و با آب ولایت (و محبّت) ما خمیر شده‏اند، در غم ما غمگین و در شادى ما شادمانند.(الحکم الزاهره با ترجمه انصارى – ص ۴۶۷)

نویسنده : امیر طالبی

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *